Kategorie
Blog

Od czego zależy wydajność pracy estrudera?

Używanie odpowiednich urządzeń pozwala na zwiększenie wydajności realizowanych procesów technologicznych, a zarazem osiąganie lepszej jakości wyrobów oraz uzyskiwanie wyższej opłacalności. Jest to szczególnie widoczne w rolnictwie i przetwórstwie żywności, gdzie przetwarzanie pozyskiwanych surowców musi być nie tylko bardzo efektywne, ale także gwarantować utrzymanie reżimów sanitarnych. Wybierając niezbędny sprzęt np. maszyny do ekstruzji, warto więc zwrócić szczególną uwagę na ich parametry robocze. Przyjrzyjmy się bliżej samej ekstruzji oraz sprawdźmy, co wpływa na jej przebieg.

Co trzeba wiedzieć o ekstruzji?

Proces ekstruzji polega na pozyskiwaniu cennych składników zawartych w danym produkcie naturalnym o pochodzeniu roślinnym lub zwierzęcym za sprawą odpowiedniej obróbki, w której oddziela się zbędne pozostałości, otrzymując np. olej, ale też m.in. wszelkiego rodzaju ekstrakty paszowe. W ramach ekstruzji uzyskiwane wyroby są poddawane odwadnianiu i homogenizacji, pozwalając jednocześnie na zachowanie wszystkich istotnych składników – białek, tłuszczów, witamin czy mikro- i makroelementów – decydujących o własnościach odżywczych oraz fizyko-chemicznych produktu.

Jakie elementy mają znaczenie dla działania ekstruderów?

Ekstrudery mogą mieć rozmaitą konstrukcję, jednak w większości przypadków będą to maszyny wyposażone w osadzony wewnątrz specjalnego cylindra ślimak, pozwalający na oddziaływanie mechaniczne na daną substancję, powodującą jej stopniowe zagęszczanie. O parametrach roboczych sprzętu będzie więc decydowała geometria, wielkość oraz materiał, z jakiego wykonano podstawowe elementy maszyny. Znaczenie mają też układy przenoszenia napędu oraz sterowania. Zwykle kluczowy okaże się kształt ślimaka oraz stal, z jakiej został przygotowany. Liczy się także oprzyrządowanie pozwalające na podnoszenie temperatury czy wydajne chłodzenie, niezbędne w całym procesie technologicznym.