Kategorie
Blog

Metody tłoczenia rzepaku

Istnieją trzy główne metody tłoczenia rzepaku – na zimno, na gorąco oraz w procesie ekstrakcji (wymywania). Wybór metody tłoczenia zależy od preferencji producenta oleju rzepakowego i oczekiwanej jakości. Czytając poniższy artykuł, poznasz krótką charakterystykę każdej z wymienionych metod.

Na czym polega tłoczenie oleju na zimno?

Tłoczenie nasion rzepaku na zimno jest procesem, w którym tłoczenie nasion odbywa się w temperaturze poniżej 60 ˚C. Niekiedy tłoczenie oleju na zimno może odbywać się w temperaturze powyżej 60 ˚C (do 85 ˚C), lecz w bardzo krótkim czasie, niepowodującym pogorszenia jakościowego oleju. Metoda ta składa się z kilku kroków. Pierwszym z nich jest czyszczenie i sortowanie ziaren. Kolejnym etapem jest ich tłoczenie w specjalnych prasach ślimakowych lub tłokowych. Na końcu następuje sedymentacja lub filtracja surowego oleju. Olej tłoczony na zimno jest zwykle bardziej naturalny i zawiera więcej składników odżywczych i smakowych niż olej tłoczony na gorąco. Jest to zwykle preferowane przez osoby, które cenią sobie naturalne produkty i zdrowe odżywianie. Jednak olej tłoczony na zimno jest droższy i mniej wydajny, co wpływa na jego cenę na rynku. Oprócz rzepaku tym sposobem możemy pozyskiwać olej z nasion soi, lnu, czarnuszki, konopi siewnej, pestek z dyni i wielu innych.

Tłoczenie rzepaku na gorąco

Tłoczenie rzepaku na gorąco polega na podgrzaniu ziaren rzepaku od 80 ˚C do nawet 110 ˚C, a następnie prasowaniu ich na specjalnych prasach ślimakowych w celu uzyskania oleju. Sam proces przebiega podobnie do tłoczenia na zimno, z wyjątkiem wstępnego podgrzania nasiona w specjalnych prażalnikach. Podczas tłoczenia nasion, oprócz oleju, uzyskujemy drugi wartościowy produkt zwany makuchem. Makuch jest zastosowany jako wysokobiałkowa pasza dla zwierząt hodowlanych.

Tłoczenie rzepaku na gorąco z ekstrakcji

Ekstrakcja natomiast jest metodą, w której wytłoczone na prasie ślimakowej ziarna są rozdrabniane i następnie mieszane z rozpuszczalnikiem, który wyciąga z nich resztki oleju. Następnie rozpuszczalnik jest odparowywany, pozostawiając gotowy produkt. Ta metoda jest wydajniejsza niż tłoczenie na gorąco, ale może powodować większą utratę składników odżywczych i smakowych, a także pozostawiać śladowe ilości rozpuszczalników w oleju. Z tego względu olej rzepakowy produkowany tą metodą jest zazwyczaj najtańszy na rynku.