Kategorie
Blog

10 korzyści z korzystania z własnego granulatora do pasz

Pasza granulowana to sprasowane elementy paszy najczęściej o kształcie walca, które mają taki sam wygląd i taką samą wartość odżywczą. W porównaniu do zwykłej mieszanki paszowej taka forma dawki żywieniowej dla zwierząt dostarcza im odpowiednią ilość składników odżywczych, a zwierzę nie ma możliwości wybierania ulubionych składników z mieszanki, gdyż elementy granulatu niczym się od siebie nie różnią. Rolnicy mają do wyboru regularny zakup paszy granulowanej lub też inwestycję w granulatory do paszy, czyli urządzenia, które pozwalają na produkcję paszy granulowanej we własnym zakresie. Co się bardziej opłaca i czy warto zdecydować się na zakup granulatora do pasz? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto zainwestować w granulator do pasz?

Zakup granulatora do paszy w dłuższej perspektywie opłaca się zdecydowanie bardziej niż systematyczne uzupełnianie zapasów paszy granulowanej poprzez zakup gotowych produktów. I choć jednorazowy wydatek będzie wyższy, warto liczyć się z tym, że za kupno granulatu zapłaci się więcej niż przy jego samodzielnej produkcji. Tym samym inwestycja w maszynę, szybko się zwróci. Ponadto równie istotną korzyścią wynikającą z posiadania własnego granulatora do pasz jest możliwość przygotowywania indywidualnych, dopasowanych do potrzeb swojej hodowli pasz granulowanych. Rolnicy mogą więc sami decydować o składzie takiej paszy, wybierając te składniki odżywcze, na których im najbardziej zależy. Dzięki temu też dokładnie wiedzą, co spożywają ich zwierzęta i nie muszą się obawiać o niską jakość paszy.

Co więcej, komponując własne mieszanki z własnych surowców, rolnicy mają pewność, że zwierzęta dostaną pełnowartościową porcję, która nie zawiera sztucznych dodatków lub taniej jakości zamienników. Takiej pewności nie mają natomiast w przypadku, gdy kupują gotowe produkty. Mianowicie nieuczciwi producenci, chcąc ograniczyć koszty wytwarzania granulatu, mogą dodawać do paszy wypełniacze lub przetwarzane produkty o niskiej wartości odżywczej np. pierze lub kredę. Wśród innych korzyści wynikających z zakupu granulatora wymienić można także możliwość dopasowania kształtu i struktury granulatu do indywidualnych potrzeb hodowli. Wpływa na to różnorodność matryc w urządzeniach, co pozwala na produkcję granulatu w różnych rozmiarach najczęściej od 3 do 16 mm.

10 zalet korzystania z własnego granulatora do paszy

Podsumowując, wśród wszystkich zalet wynikających z zakupu granulatora do pasz wymienia się:

  • przygotowywanie pełnowartościowego posiłku dla zwierząt gospodarskich o lepszych wartościach odżywczych niż zwykła mieszanka paszowa oraz lepszych parametrach ułatwiających przechowywanie gotowego produktu,
  • produkcję dawek żywieniowych, które zwierzęta zjedzą w całości, a nie tak, jak w przypadku zwykłych mieszanek paszowych wybiorą składniki, które najbardziej im smakują,
  • możliwość samodzielnego komponowania składników paszy,
  • pewność co do składu granulatu,
  • tworzenie wysokiej jakości porcji żywieniowej, pozbawionej zamienników i sztucznych dodatków,
  • produkcję paszy granulowanej w odpowiedzi na indywidualne potrzeby hodowli,
  • możliwość dopasowania kształtu i rozmiarów granulatu w zależności od potrzeb,
  • produkcję paszy w ilościach dostosowanych do zapotrzebowania, bez konieczności robienia zapasów,
  • zwiększenie opłacalności produkcji zwierzęcej,
  • dodatkową możliwość wykorzystania granulatora do produkcji wysokiej jakości biopaliwa z odpadów roślinnych.