Tłoczenie nasion rzepaku i soi
Tłoczenie nasion rzepaku i soi przeprowadza się za pomocą pras olejowych. W wyniku tłoczenia z nasion pozyskuje się olej roślinny o doskonałej jakości i wielu wartościach zdrowotnych. Tłoczenie może odbywać się metodami na zimno lub na gorąco. W naszej linii urządzeń przeznaczonych do tłoczenia nasion mamy maszyny zarówno do tłoczenia metodami mechanicznymi – na zimno, jak i z użyciem wysokiej temperatury – na gorąco. Proces tłoczenia nie jest skomplikowany. Nasiona w specjalistycznej prasie ślimakowej są prasowane, pod wpływem działania wysokiego ciśnienia wydobywa się z nich olej, który następnie wypływa do zbiornika.
Nasze urządzenia umożliwiają tłoczenie oleju z roślin o różnej budowie morfologicznej. Aby dopasować prasę olejową do przetwarzania konkretnego surowca, należy jedynie zmienić rodzaj ślimaka na poszczególnych sekcjach linii produkcyjnej. Drugim koniecznym krokiem jest poprawne ustawienie szerokości szczelin odpływowych. Wykonanie tych czynności zoptymalizuje działanie maszyny, dzięki czemu będzie można tłoczyć olej z różnych grup nasion oleistych. Warto przy tym pamiętać, że najlepszy olej pozyskuje się z surowców, które mają mniej niż 1% zanieczyszczeń w postaci piasku, plastiku lub kamieni. Technologię tłoczenia można jeszcze usprawnić, dzięki wykorzystaniu ekstruzji. Ekstruzja soi zwiększa wydajność pras ślimakowych o 20%.
Poszukiwania doskonałej odmiany rzepaku
Przez lata w Polsce prowadzono badania, które miały na celu stworzyć odmianę rzepaku o jak najlepszym składzie. Skupiano się przede wszystkim na obniżeniu zawartości szkodliwego kwasu erukowego w nasionach. Pierwszą odmianą na świecie o niskiej zawartości kwasu erukowego był Wipol. Odmianę tę zarejestrowano w 1967 roku. Cztery lata później w Polsce powstała odmiana o podobnych parametrach — Janpol. Następnie inna polska odmiana – Bronowski, stała się genetycznym źródłem odmian rzepaku o niskiej zawartości glukozynolanów.
Obecnie uprawia się dwuzerowe odmiany rzepaku („00”) ze zmniejszoną ilością glukozynolanów. Poszukuje się również metod na zmniejszenie zawartości włókna w nasionach, tak aby otrzymać odmianę rzepaku o żółtych nasionach. W aktualnie prowadzonych pracach badawczych wykorzystuje się m.in. efekt heterozji (wybujałości mieszańców), aby uzyskiwać odmiany o większych plonach. Nowo powstałe odmiany cechuje szybszy rozwój i plon większy o 10-20% niż ten uzyskiwany w latach ubiegłych z odmian populacyjnych.
Skład nasion rzepaku odmian dwuzerowych
W Polsce najwyższe plony zapewnia uprawa ozimej odmiany rzepaku. Po krajowych pracach o charakterze biochemicznym i genetycznym wyhodowano odmiany rzepaku podwójnie ulepszonego (odmiany dwuzerowe). Zaczęto je wprowadzać na pola od 1990 r. Nowe odmiany cechuje bardzo mała obecność kwasu erukowego, który jest toksyczny i nie nadaje się do spożycia. Śruta rzepakowa nie zawiera już także toksycznych glukozynolanów. Dzięki tym ulepszeniom olej jest pełnowartościowym produktem spożywczym. Nasiona rzepaku zawierają 43% oleju i 21-24% białka. Śruta rzepakowa to również popularna pasza dla zwierząt o wysokiej jakości (zawiera ok. 30% białka i ok. 10% tłuszczu).