Kategorie
Blog

Jakie surowce mogą być wykorzystywane do produkcji pelletu?

Coraz więcej słyszy się ostatnio o pellecie. To wysokiej jakości biopaliwo stałe powstaje z drewna oraz odpadów roślinnych. Jest ono przeznaczone do spalania w instalacjach grzewczych wyposażonych w piece dostosowane do pracy na biomasę. Tego typu kotły stają się coraz bardziej popularne, gdyż gwarantują swoim użytkownikom duży komfort. Są to bowiem urządzenia w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu nie wymagają prawie żadnej obsługi. Zauważalny wzrost zainteresowania pelletem nastąpił po 2005 roku, kiedy ceny węgla i gazu zostały drastycznie podniesione. Jeżeli zastanawiasz się, z czego może być produkowany pellet, to zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Jakie rodzaje pelletu wyróżniamy?

Pellet powstaje z odpadów roślinnych. Można produkować go z uprawianych specjalnie w tym celu roślin albo z odpadów roślin uprawianych na co dzień w gospodarstwach rolnych. Wyróżniamy pellet drzewny, który powstaje ze sprasowanych trocin będących produktem ubocznym prac tartacznych i innych form obróbki produktów drzewnych, a także pellet trawny, który produkowany jest ze słomy oraz traw łąkowych.

Z czego powstaje pellet drzewny?

Do produkcji pelletu drzewnego używane są różne gatunki drzew. Nadają się do tego zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Można więc z powodzeniem wytwarzać to biopaliwo, wykorzystując do tego nasze rodzime gatunki drzew. Na rynku spotkać można także gotowe mieszanki pelletów egzotycznych, które powstają z drzew palmowych albo skorup kokosów. Największą zaletą tego typu pelletu jest jego wysoka wartość opałowa, a także znikoma zawartość pyłu drzewnego. To idealna propozycja dla wszystkich osób, które chcą zrezygnować z ogrzewania węglowego i przejść na bardziej ekologiczną formę grzania.

Z czego powstaje pellet trawny?

Pellet trawny to drugi rodzaj tego popularnego biopaliwa. Powstaje z różnego rodzaju traw oraz odpadów zbóż uprawnych (między innymi z pszenicy i jęczmienia). Charakteryzuje się dobrymi parametrami opałowymi, a podczas spalania nie wytwarza dużych ilości popiołu. W Polsce co roku wytwarzane jest około 25 mln ton słomy ze zbóż, dlatego produkcja pelletu trawnego to doskonały sposób na jej wykorzystanie. Ogromną zaletą tego rodzaju paliwa jest fakt, iż do jego produkcji nie stosuje się żadnych dodatkowych substancji. Pellet trawny może również być wykorzystywany jako pasza treściwa dla bydła lub koni. Taki pellet jest wtedy nazywany granulatem. Aby zająć się wytwarzaniem pelletu (granulatu) trawnego, wystarczy zakupić specjalistyczny granulator do słomy!

Jak działa granulator do słomy?

Granulator do słomy to maszyna stworzona do produkcji pasz dla wszystkich gatunków zwierząt oraz do wytwarzania wysokiej jakości pelletu z odpadów roślinnych. Odbywa się to poprzez wykorzystanie procesu ciśnieniowej aglomeracji. Aby słoma i inne roślinne pozostałości mogły zostać przerobione w pellet, jeszcze przed rozpoczęciem ciśnieniowej aglomeracji należy je nieco rozgnieść mechanicznie. Dzięki temu wydobyte z nich zostaną naturalne związki wiążące tzw. naturalne lepiszcza.

Uprzednio rozdrobniona i rozgnieciona słoma oraz inne odpady roślinne z gospodarstwa rolnego trafiają do granulatora, gdzie są przetłaczane przy pomocy rolek przez otwory matryc różnych rozmiarów. Można wymiennie stosować matryce o rozmiarach: 3, 4, 5, 6, 8, 10 a nawet 12-16 mm. Oferowane przez naszą firmę urządzenia są niezwykle wydajne – mogą przetwarzać od 150 do nawet 600 kg odpadów roślinnych na godzinę!