Kategorie
Blog

Z czego możemy produkować pellety?

Pellet jest produktem grzewczym, który wytwarzany jest dzięki sprasowaniu odpowiednich surowców pod wysokim ciśnieniem. Jest on określany mianem paliwa odnawialnego, ekologicznego oraz wysoce korzystnego dla środowiska naturalnego. Jest atrakcyjny również ze względu na cenę. Jak i z czego się go pozyskuje?

Najpopularniejsze rodzaje pelletów

Pellet jest paliwem, które powstaje przede wszystkim z odpadów. Do jego produkcji wykorzystuje się:

  • drewno,
  • słomy,
  • łuski słoneczka,
  • trawy oraz liście.

Największą popularnością cieszy się pellet drzewny. Cechuje się przede wszystkim niską ilością pyłu drzewnego, doskonałym spalaniem i wysoką wartością opałową. Podczas spalania emituje piękny zapach drewna, pozostawia niewielkie ilości popiołu.

Dobrej jakości pellet z trocin jest bardziej ekologiczny niż węgiel, nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko. Surowiec jest pozbawiony zanieczyszczeń, a powstałe podczas spalania odpady można wykorzystać jako nawóz do roślin.

Na popularności zyskuje ostatnio również pellet ze słomy, a więc produktu ubocznego produkcji rolnej. Również w tym przypadku, jego spalanie nie przyczynia się do emisji szkodliwych substancji do środowiska. Jest on zwykle nieco tańszy od pelletu drzewnego, jednak cechuje się niższą wartością opałową i ryzykiem powstawania tzw. spieków podczas spalania.

Pellet z łusek słonecznika

Tańszą opcją jest pellet pozyskiwany z łusek i pestek słonecznika. Jego wytwarzanie jest ekologiczne, nie stosuje się bowiem żadnych chemicznych dodatków. Jego spalanie skutkuje powstaniem niewielkich ilości popiołu, łatwością magazynowania i użytkowania. Produkt dobrej jakości jest wydajny, co ma wpływ na koszty ogrzewania. Pellet ze słonecznika jest przyjazny dla środowiska, nie emituje nieprzyjemnych zapachów i duszącego dymu.